اجتماعیبخش بلبان آباددهگلانگفت و گو

۱۲۰۰ معلول زیر چتر حمایت بهزیستی دهگلان

رئیس بهزیستی در جمع خبرنگاران رسانه ای کرد


به گزارش خبرگزاری دهگلان ویرا قربانعلی رسولی رئیس اداره بهزیستی شهرستان دهگلان بمناسبت هفته بهزیستی در کنفرانس خبری با خبرنگاران عنوان کرد: سازمان بهزیستی در چهار حوزه تخصصی فعالیت دارد:
حوزه توانبخشی که مربوط به ارائه خدمات مستمر و غیر مستمر به افراد دارای معلولیت و سالمندان می‌باشد که عبارت است از خدمات فیزیوتراپی کاردرمانی و گفتار درمانی
خدمات مستمر به صورت ماهیانه به حساب جامعه هدف معلولین واریز می‌گردد و خدمات غیر مستمر متنوع بوده که شامل خدمات توانبخشی وسایل توانبخشی خدمات فیزیوتراپی کاردرمانی گفتار درمانی می باشد.
رسولی اضافه نمود: در حوزه توانبخشی خدمات برای سالمندان دارای معلولیت ارائه داده می‌شود بدین صورت که سالمندانی که دارای معلولیت (سالمند پرخطر) هستند شامل ارائه این نوع خدمات خواهند شد.

رسولی افزود: در شهرستان دهگلان در حوزه توانبخشی ۱۲۰۰ نفر معلول شناسایی شده که از این تعداد ۹۸۰ نفر از خدمات مستمری بهزیستی بهره‌مند و به صورت ماهیانه مستمری دریافت می‌کنند و ۲۲۰ نفر نیز خدمات غیر مستمر به آنها تعلق می‌گیرد.

در حوزه مراکز شهرستان دهگلان دارای یک مرکز توانبخشی چند معلولیتی بوده، فعال و با حدود ۸ نفر پرسنل مشغول خدمت رسانی به معلولین می باشند که به ۳۰ نفر به صورت مستمر از سوی بهزیستی یارانه دریافت می کنند و معلولان نیز از خدمات فیزیوتراپی، مشاوره، گفتار درمانی و حرفه آموزی بهره مند شده و با سه مربی ثابت مشغول به خدمت رسانی می باشند.

در حوزه امور اجتماعی (معاونت اجتماعی) به زنان سرپرست خانوار خدمات ارائه داده می‌شود.
همچنین کودکان نیازمند و در معرض آسیب، دوقلوها، چند قلوها و اورژانس اجتماعی نیز در این حوزه مشمول ارائه خدمات قرار می‌گیرند.
زنان سرپرست خانوار در حال حاضر ۳۶۰ نفر خانم زن سرپرست خانوار (بدلیل طلاق یا فوت همسر) تحت پوشش خدمات مستمر سازمان بهزیستی هستند.

و در حال حاضر سه خانواده سه قلو ۴۷ خانواده دوقلو در شهرستان دهکلان وجود داشته که از خدمات مستمری بهزیستی، اشتغال و مسکن بهره‌مند می باشند.

در اورژانس اجتماعی که در حوزه امور اجتماعی قرار دارد یک شیفت کاری خدمات مداخله اورژانس اجتماعی فعال و برقرار است، خط ۱۲۳ به صورت متمرکز مشغوله ارائه مشغول ارائه خدمات و مواردی را که لازم است به صورت اورژانسی بررسی می‌شود را انجام می دهند.

خط ۱۲۳ در یک شیفت و در وقت اداری فعال شیفت‌های بعدی نیز به صورت آنکال موارد اورژانسی را بررسی خواهند کرد حوزه‌های فعالیت این بخش موارد کودک آزاری همسر آزادی سالمند آزادی، معلول آزاری و اختلافات خانوادگی است که از طریق این بخش مورد بررسی قرار می گیرد.

حوزه پیشگیری (معاونت پیشگیری) در چندین دفتر فعالیت می‌کند.
دفتر اعتیاد که یکی از دفاتر مهم تلقی می‌شود که به افراد دارای اعتیاد و افراد بهبود یافته و خانواده‌هایشان خدماتی ارائه داده می‌شود.
در حال حاضر در شهرستان دهگلان ۳ مرکز اعتیاد مستقر و فعالیت می‌کنند.
اگر فرد بهبود یافته، یکسال از بهبودی اش گذشته باشد و ایجاد شغل کند از بهزیستی تسهیلات دریافت خواهد کرد.

بهزیستی خانواده های کم بضاعت و بی بضاعت را در پرداخت یارانه مورد حمایت قرار می دهد.

بهزیستی نیز در طرح ساماندهی معتادین متجاهر، با نهادهای دادگستری، نیروی انتظامی و شهرداری همکاری لازم را داشته و خواهد داشت‌.
بهزیستی، درصدی از کمپ های ترک اعتیاد که طبق ماده ۱۵ و خود معرف هستند را به پذیرش معتادین متجاهر اختصاص داده است و با شناسایی و معرفی این افراد از سوی دادگستری و نیروی انتظامی، آنها را بستری کرده و تحت درمان قرار می دهد.

بهزیستی با تشکیل دفتر پیشگیری از معلولیت ها، چند فعالیت را در جامعه هدف و جامعه عمومی بیان کرده است که شامل پیشگیری از تنبلی چشم که هر ساله برای کودکان ۳ الی ۶ سال انجام می گیرد و در سال گذشته حدود ۴۰۷۰ کودک بین ۳ تا ۶ سال، مورد معاینه قرار گرفته اند.

همکاران مستقر در بهزیستی با مراکز قرارداد بسته و به روستاها مراجعه می کنند، همچنین با استقرار در پایگاه بهداشت شماره ۲، پایگاهی ثابت را فعال کرده اند و با نصب دستگاه و‌ تابلوی دیداری، خدماتی نظیر غربالگری بینایی را برای کودکان ۳ تا ۶ سال انجام می دهند.

برش شهرستان بهزیستی در سال جاری حدود ۳۷۷۰ نفر است که تاکنون حدود ۸۰۰ نفر انجام گرفته و تا پایان سال رقم نامبرده را تحت پوشش قرار خواهد داد.

در طرح غربالگری شنوایی نیز با حضور یک متخصص شنوایی سنج که در بهداشت شماره ۲ مشغول به فعالیت است و ۲ روز در ایام هفته را آماده ارائه خدمات به معلولین عزیز خواهد بود.

بهزیستی در حوزه پیشگیری از طلاق، یک دفتر مشاوره را ایجاد کرده که در پیشگیری از طلاق و سایر آسیب هایی که در سطح شهرستان وجود دارد فعالیت می کند و در حال حاضر یک مرکز مشاوره تحت نظارت بهزیستی فعال می باشد.

محمد داماد, [۱۷.۰۷.۲۳ ۰۷:۲۱]یکی از حوزه های تخصصی و مهم که در بهزیستی فعالیت دارد، حوزه مشارکت های مردمی و مراکز غیردولتی بوده که شامل دو مرکز خیریه فعال در سطح شهرستان است و آماده دریافت مشارکت های افراد بصورت نقدی و غیر نقدی خواهد بود و خوشبختانه شهرستان دهگلان در این زمینه از آمار بسیار بالایی برخوردار است.
بیش از ۱۰ مرکز غیردولتی در سطح شهرستان فعال هستند.

خدماتی که بهزیستی ارائه می دهد، هم برای جامعه هدف و هم جامعه عمومی متنوع است، باید گفت که بهزیستی از بدو تولد تا دوره سالمندی برای جامعه هدف و عمومی خدمات ارائه می دهد، بهزیستی بیش از ۱۵۰ نوع خدمت را ارائه می دهد.

رسولی با اشاره به تجهیز و آماده سازی ساختمان کناری اداره بهزیستی بیان کرد: ساختمان بغل اداره که حدود ۱۰ سال در اختیار ادارات بود با پیگیری های فرماندار دهگلان و مدیرکل بهزیستی استان این ساختمان نیز دوباره در اختیار بهزیستی قرار گرفت، اختصاص این ساختمان به بخش های توانبخشی، مداخله اورژانس اجتماعی، تجهیز نمازخانه اداره که در صورت اختصاص یافتن بودجه بیشتر به این بخش امکانپذیر خواهد شد.

رسولی رئیس اداره بهزیستی دهگلان از خیرین خواست تا به پای کار آمده و این سازمان را از همه لحاظ حمایت و پشتیبانی کنند، تا بهزیستی با اتکا بر جامعه هدف و عمومی خویش بتواند خدمات نوینی را به معلولین سطح شهرستان ارائه دهد.

مرتضی یوسفی

متولد ۱۳۵۸ منطقه لیلاخ کردستان دارای مدرک کارشناسی علوم تربیتی و فعالیت بالغ بر ۳۰ سال در عرصه فعالیت های فرهنگی ،هنری و اجتماعی و کسب جایزه های ملی و بین المللی در حوزه تولید فیلم کوتاه داستانی ،مستند و تولید بالغ بر ۲۰۰ نمایش ،نمایشنامه،داستان و رمان و تولید بالغ بر ۱۰۰۰ گزارش با پخش در شبکه های استانی و شبکه یک ،دو ،خبر و...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا